The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Leland Stanford Hobbs

Hobbs, Leland Stanford

Major-General

* 24th of February 1892

† 6th of March 1966

Promotions

1936-06-26 Lieutenant-Colonel
1941-06-26 Colonel (AUS)
1942-05-23 Brigadier-General (AUS)
1942-09-11 Major-General (AUS)
1943-10-01 Colonel

Service

1935-XX-XX 1937-XX-XX G-4, 4th Corps Area
1937-XX-XX 1939-05-31 Chief of Staff, 3rd Army
1940-06-XX 1940-10-XX Executive Officer, 3rd Infantry Regiment
1940-10-XX 1941-05-XX Commanding Officer 3rd Infantry Regiment
1941-05-XX 1942-05-XX Chief of Staff, Trinidad Base Command
1942-06-XX 1942-09-XX Assistant Commanding General 80th Division
1942-09-XX 1945-08-XX Commanding General 30th Division [North West Europe]
1945-08-XX 1946-05-XX Commanding General Fort Dix, New Jersey
1946-05-XX 1946-10-XX Commanding General III Corps
1946-10-XX 1947-09-XX Commanding General 2nd Armored Division
1947-09-XX 1949-02-XX Deputy Commanding General 3rd Army
1949-02-XX 1950-XX-XX Commanding General IX Corps [Japan]
1951-XX-XX 1953-XX-XX Deputy Commanding General 1st Army
1953-XX-XX Retired
Picture source: http://www.xixcorps.nl/Leland%20S%20Hobbs.jpg