The Generals of WWII

Generals from France Flag for France
Portrait of General René de Hesdin

Hesdin, René de

General

* 30th of September 1890

† 7th of July 1966

Promotions

1936-12-25 Lieutenant-Colonel
1945-02-20 Major-General
1946-10-20 Lieutenant-General

Service

1937-XX-XX 1939-XX-XX Chief of Staff, Military Governorment of Paris
1939-XX-XX 1940-XX-XX Deputy Chief of Staff, 1st Army Group
1941-XX-XX Commanding Officer 68th Artillery Regiment
1942-XX-XX 1943-XX-XX Commanding Officer Artillery, XIX Corps [Tunisia]
1943-XX-XX 1944-XX-XX Commanding Officer Artillery, 3rd Algerian Division [Italy]
1944-XX-XX 1944-07-03 Chief of Staff, Corps Expéditionnaire Français [Italy]
1944-07-03 1944-XX-XX Military Governor of Rome [Italy]
1944-XX-XX French Liaison Officer to 7th American Army
1944-XX-XX Deputy Chief of Staff, 6th Army Group
1944-XX-XX 1945-XX-XX General Officer Commanding 4th Moroccan Mountain Division
1946-XX-XX 1949-XX-XX Military Governor of Lyon
Picture source: http://www.steinbach68.org/imgstein/hesdin.jpg