The Generals of WWII

Generals from Czechoslovakia Flag for Czechoslovakia
Portrait of General Antonin Hasal

Hasal, Antonin

General

* 7th of January 1883

† 22nd of April 1960

Service

1920-XX-XX 1925-XX-XX Commanding Officer 2nd Regiment
1926-01-XX 1929-12-XX Commanding Officer 7th Brigade
1929-XX-XX 1932-XX-XX Head of Section I/1 (Infantry), Ministry of Defence
1935-10-XX 1937-07-XX General Officer Commanding III Corps
1937-XX-XX Acting General Officer Commanding Brno Military Command
1937-11-XX 1938-09-XX General Officer Commanding III Corps
1938-XX-XX General Officer Commanding XIV Border Zone
1938-XX-XX Acting General Officer Commanding 4th Army
1946-07-04 1948-06-20 Chief of the Military Chancellery of the President
Picture source: Courtesy of Lukáš Binder