The Generals of WWII

Generals from Romania Flag for Romania
Portrait of Major-General Traian Grigorescu

Grigorescu, Traian

Major-General

* 27th of May 1887

† 1969

Promotions

1919-04-01 Lieutenant-Colonel
1926-09-28 Colonel
1935-04-01 Brigadier-General
1940-XX-XX Major-General

Service

1920-XX-XX Vice Chief of Staff, V Corps
1924-XX-XX Chief of Staff, 8th Infantry Division
1924-XX-XX 1928-XX-XX Commandant of Military School "┼×tefan cel Mare"
1924-XX-XX Commandibng Officer 11th Artillery Regiment
1924-XX-XX 1930-XX-XX Commanding Officer 2nd Artillery Regiment
1930-XX-XX 1933-XX-XX Adjutant, Royal Military Household
1933-XX-XX 1937-XX-XX Commanding Officer Guards Artillery Brigade
1936-10-26 Honorary Adjutant to the King
1937-XX-XX 1939-XX-XX General Officer Commanding 13th Infantry Division
1939-XX-XX Retired
1952-08-XX 1953-XX-XX Arrested