The Generals of WWII

Generals from Great Britain Flag for Great Britain
Portrait of Major-General Desmond Spencer Gordon

Gordon, Desmond Spencer

Major-General

* 1911

† 1997

Service

1943-XX-XX Commanding Officer 1/7th Queens
1944-04-17 1944-12-07 Commanding Officer 151st Brigade, North-West Europe
1944-12-06 1945-07-25 Commanding Officer 146th Brigade, North-West Europe
1945-08-03 1945-XX-XX Commanding Officer 146th Brigade, North-West Europe
1946-XX-XX Commanding Officer 131st Lorried Brigade
1946-XX-XX 1949-XX-XX Colonel General Staff British Army of the Rhine
1949-XX-XX Attendant at Joint Service Staff College
1950-XX-XX General Staff Officer 1 Infantry Directorate, War Office
1951-XX-XX 1952-XX-XX Deputy Director of Infantry
1952-XX-XX 1955-XX-XX Commanding Officer 16th Independent Parachute Brigade Group
1956-XX-XX 1957-XX-XX Assistant Commandant at Royal Military Academy Sandhurst
1958-XX-XX Attendant at Imperial Defence College
1959-XX-XX Deputy Adjutant & Quartermaster-General I Corps, Germany
1959-XX-XX 1961-XX-XX General Officer Commanding 4th Division
1962-XX-XX 1964-XX-XX Chief Army Instructor at Imperial Defence College
1964-XX-XX 1966-XX-XX Assistant Chief of Defence Staff, Ministry of Defence
1966-XX-XX Retired