The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of General Carlo Geloso

Geloso, Carlo

General

* 20th of August 1879

† 25th of July 1957

Promotions

1917-05-31 Lieutenant-Colonel
1924-12-31 Colonel
1933-01-25 Brigadier-General
1936-11-29 Major-General
1942-10-28 General

Service

1917-XX-XX 1918-XX-XX Chief of Staff, ? Division
1925-03-07 1928-03-01 Chief of Office of Secretariat, Supreme Committee of Defence
1928-03-01 1931-03-XX Commanding Officer 6th Heavy Field Artillery Regiment
1931-03-XX 1932-01-XX Chief of Staff, Roma Corps
1932-01-XX Commanding Officer Artillery, Milano Corps
Chief of Staff, Army of Napoli
Chief of Staff, Army of Bolgona
1935-11-25 1936-XX-XX Acting General Officer Commanding 21st Infantry Division "Granatieri di Sardegna" [East Africa]
1936-XX-XX 1938-XX-XX General Officer Commanding Division "Laghi" [East Africa]
1936-06-01 1938-07-09 Governor of Galla & Sidama [East Africa]
1938-XX-XX Deputy Chief of the Army Staff
1938-XX-XX General Officer Commanding V Corps
1938-XX-XX 1939-XX-XX General Officer Commanding IX Corps
1939-XX-XX 1940-XX-XX Commander in Chief Albania
1939-XX-XX General Officer Commanding XXVI Corps [Albania]
1940-XX-XX General Officer Commanding 3rd Army
1940-XX-XX 1941-XX-XX General Officer Commanding 11th Army [Greece]
1941-XX-XX 1943-XX-XX General Officer Commanding Greece General Headquarters
1942-XX-XX 1943-XX-XX Military Governor of Greece
1943-08-20 Retired
1943-XX-XX 1945-XX-XX Prisoner of War [Germany]
1945-XX-XX 1946-XX-XX Interned by the Russians