The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of General Italo Gariboldi

Gariboldi, Italo

General

* 20th of April 1879

† 9th of February 1970

Promotions

1917-05-XX Lieutenant-Colonel
1918-01-06 Colonel
1931-09-15 Brigadier-General
1935-01-01 Major-General
1937-07-01 Lieutenant-General
1942-10-29 General

Service

1918-XX-XX Chief of Operations Section, ? Army
1918-12-XX 1919-XX-XX Chief of Staff, 45th Infantry Division
1919-XX-XX Chief of Staff, 79th Infantry Division 19-00.02.20: Chief of Staff, 77th Infantry Division
1920-05-13 1921-04-11 Chairman of the Commission for the Eastern Borders
1921-04-11 1926-12-XX Chief of the Italian Delegation, Italian-Yugoslav Border Commission
1926-12-XX 1928-12-XX Commanding Officer 26th Infantry Regiment "Bergamo"
1928-12-XX 1931-09-15 Director of Senior Officer Application Course, War School 15.09.31-00.09.33: Commanding Officer 5th Brigade
1933-09-XX 1935-01-01 Commandant of Royal Infantry & Cavalry Academy
1935-XX-XX 1936-XX-XX Member of the Army Council
1936-01-06 1936-XX-XX General Officer Commanding 30th Infantry Division "Sabauda" [East Africa]
1936-XX-XX 1937-XX-XX Chief of Staff to Viceroy Italian East Africa
1937-XX-XX 1938-XX-XX Member of the Army Council
1938-07-01 1939-XX-XX General Officer Commanding V Corps
1939-XX-XX 1941-XX-XX General Officer Commanding 5th Army [North Africa]
1940-XX-XX Deputy Commander in Chief North Africa
1941-XX-XX General Officer Commanding 10th Army [North Africa]
1941-XX-XX Governor-General of Libya
1941-XX-XX Commander in Chief North Africa
1941-XX-XX 1942-XX-XX In reserve
1942-XX-XX 1943-XX-XX General Officer Commanding 8th Army [Russia]
1943-04-20 Retired
1943-XX-XX 1944-XX-XX Prisoner of War [Germany]
1944-XX-XX Condemned to death as traitor
1944-XX-XX Liberated by the Allies
Picture source: Courtesy of Valdis Kursietis