The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Petr Maksimovich Fokin

Fokin, Petr Maksimovich

Lieutenant-General

* 1900

† December 1979

(NKVD)

(Петр Максимович Фокин)

Promotions

1939-06-13 Captain of State Security
Colonel of State Security
1945-07-09 Lieutenant-General

Service

1939-05-31 1941-02-26 Deputy People's Commissar of Internal Affairs, Crimean ASSR
1941-02-26 1941-07-31 People's Commissar of Internal Affairs, Crimean ASSR
1941-09-06 1942-06-XX Deputy People's Commissar of Internal Affairs, Crimean ASSR
1941-09-XX 1942-06-XX Chief of 4th Section, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD, Crimean ASSR
1942-06-XX 1943-01-XX Deputy Head of People's Commissariat of Internal Affairs NKVD, Krasnodar
1943-01-XX 1943-10-XX Commanding Officer Chekist Operational Group NKVD, Crimean ASSR
1943-10-05 1946-03-XX Head of People's Commissariat of State Security, Crimea 00.03.46-00.05.47: Head Ministry of State Security, Crimea
1947-05-XX 1951-11-26 Deputy Head of Ministry of State Security MGB, Bobruisk
1951-11-26 Retired
Picture source: http://shieldandsword.mozohin.ru/nkgb4353/personnel/fokin_p_m.jpg