The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Vernon Evans

Evans, Vernon

Major-General

* 21st of August 1893

† 4th of November 1987

Promotions

1936-07-01 Lieutenant-Colonel
1941-07-01 Colonel (Army of the United States)
1942-09-10 Brigadier-General (Army of the United States)
1943-11-01 Colonel
1945-01-04 Major-General (Army of the United States)
1946-06-30 Termination of rank Major-General (Army of the United States)
1948-01-24 Brigadier-General
1948-01-24 Major-General (Army of the United States)

Service

1935-07-XX 1938-07-XX Assistant Professor of Military Science & Tactics, Georgetown University
1938-09-XX 1939-06-XX Attending a Tank Course, Infantry School
1939-07-XX 1940-07-XX Commanding Officer 3rd Battalion, 66th Infantry Regiment
1940-07-XX 1941-09-XX Chief of Auto Section, Infantry School
1941-09-XX 1942-10-XX Commanding Officer 81st Tank Regiment
1942-10-XX 1943-10-XX Commanding Officer Combat Command B, 13th Armored Division
1943-10-XX 1944-10-XX Deputy Chief of Staff, US China-Burma-India Theater of Operations
1944-10-XX 1946-02-XX Chief of Staff, US India-Burma Theater of Operations
1946-02-17 1946-05-31 Commanding General US India-Burma Theater of Operations
1946-06-XX 1948-06-XX Assistant Budget Officer, Department of the Army
1948-06-XX 1948-09-XX Inspector-General, Eropean Command
1948-09-XX Chief of the US Military Mission with the Iranian Army
1953-XX-XX Retired
Picture source: Courtesy of Paul Godley