The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Nikolai Vladimirovich Eremin

Eremin, Nikolai Vladimirovich

Major-General

* 15th of December 1901

† 20th of January 1976

(Николай Владимирович Еремин)

Promotions

1945-04-20 Major-General

Service

1932-04-XX 1935-05-XX Assistant Chief of Chemical Troops Section, Belorussian Military District
1935-05-XX 1938-12-XX Attending the Frunze Military Academy
1939-01-XX 1939-XX-XX At disposal of the Defence Committee, Council of People's Commissars of the Soviet Union
1939-XX-XX 1940-03-XX Deputy Secretary of the Defence Committee, Council of People's Commissars of the Soviet Union
1940-03-XX 1941-07-15 Chief of Staff, 41st Rifle Division
1941-07-15 1941-08-29 Chief of Staff, VI Rifle Corps
1941-08-XX 1942-02-06 Deputy Chief of Staff, 40th Army
1941-08-XX 1942-02-06 Chief of Operations Section, 40th Army
1942-02-06 1942-03-13 Acting Chief of Staff, 40th Army
1942-03-13 1942-05-XX Deputy Chief of Staff, 40th Army
1942-03-13 1942-05-XX Chief of Operations Section, 40th Army
1942-05-XX 1942-06-XX Acting Deputy Chief of Staff, Briansk Front
1942-05-XX 1942-06-XX Acting Chief of Operations Section, Briansk Front 08.06.42-04.08.42: Chief of Staff, 6th Army
1942-08-XX 1943-04-19 Chief of Staff, VI Rifle Corps
1943-04-19 1943-06-XX Chief of Staff, XIX Guards Rifle Corps
1943-06-XX 1943-09-02 Chief of Staff, 63rd Army
1943-09-XX At disposal of the Main Personnel Directorate
1944-10-XX Senior Instructor at the Military Academy of the General Staff
1944-10-29 1945-07-XX Commanding Officer 4th Guards Airborne Division
1945-07-XX 1946-05-XX Commanding Officer 111th Guards Rifle Division
1946-05-XX 1947-07-XX Head of of Military Disciplines Department, Senior Political Personnel Advanced Training Course
1947-07-XX 1952-04-XX Deputy Head of General Tactics Department, Military Political Academy
1952-04-XX 1953-01-XX Deputy Chief Editor of the Journal "Military Thoughts"
1953-01-XX Retired
Picture source: Courtesy of Mikhail Eremenko