The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Brigadier-General John Archer Elmore

Elmore, John Archer

Brigadier-General

* 29th of December 1902

† 11th of November 1971

Promotions

1941-12-24 Lieutenant-Colonel (Army of the United States)
1943-01-06 Colonel (Army of the United States)
1945-01-15 Brigadier-General (Army of the United States)
1946-03-05 Termination of rank Brigadier-General (Army of the United States)
1947-06-12 Lieutenant-Colonel
1948-06-10 Colonel

Service

1941-04-XX 1942-01-XX Assistant G-3, 3rd Infantry Division
1942-01-XX 1942-03-XX G-4, 3rd Infantry Division
1942-03-XX 1942-04-XX Attending Division Officers Course, Command & General Staff School
1942-04-XX 1942-11-XX G-3, 3rd Infantry Division
1942-07-XX 1942-10-XX G-4, Amphibious Corps, Atlantic Fleet
1942-11-XX 1943-01-XX Assistant Chief of Staff (G-3), XI Corps
1943-01-XX 1943-03-XX Deputy Chief of Staff, XI Corps
1943-03-XX 1946-03-XX Chief of Staff, XI Corps [New Guinea - Philippines - Japan]
1946-06-XX 1946-10-XX Chief of Pacific Branch, War Department General Staff
1946-10-XX 1947-08-XX Chief of Operations Group, Plans & Operations Division, War Department General Staff
1947-08-XX 1948-06-XX Attending the National War College
1948-08-XX Deputy Chief of Staff, US Forces Austria
1952-XX-XX 1953-XX-XX Chief of Operations Division, Office of the Assistant Chief of Staff for Operations (G-3), US Army
1954-XX-XX Assistant Commanding General 47th Infantry Division
1955-XX-XX Assistant Commanding General 1st Infantry Division
1956-01-XX Retired
Picture source: From: "Assembly, December 1973" by United States Military Academy. Association of Graduates.