The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Avgust Petrovich Eglit

Eglit, Avgust Petrovich

Major-General

* 1896

† 10th of October 1966

(NKVD)

(Август Петрович Эглит)

Promotions

1937-07-25 Captain of Militia
1943-02-11 Lieutenant-Colonel of Militia
1943-04-30 Colonel of Militia
1944-04-03 Commissar of State Security
1945-07-09 Major-General

Service

1937-07-XX 1940-03-XX Deputy Commanding Officer Militia, Saratovsk
1940-03-XX 1940-07-XX Deputy Chief of Road Section, Railway Militia, Gorky Railway
1940-08-XX 1941-07-XX Chief of Road Section, Railway Militia, Latvian Railway
1941-07-XX 1943-02-XX Deputy Chief of Road Section, Railway Militia, Gorky Railway
1943-02-XX 1944-03-24 Chief of Road Section, Railway Militia, Amur Railway
1944-03-24 1946-03-XX People's Commissar of Internal Affairs NKVD, Latvia SSR
1946-03-XX 1951-01-17 Minister of Internal Affairs MVD, Latvia SSR
1951-02-23 Retired
Picture source: From: 'Kto rukovodil organami gosbezopasnosti 1941-1954' by N.V. Petrov, 2010