The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General of Artillery Aleksandr Grigorevich Dobrinskii

Dobrinskii, Aleksandr Grigorevich

Major-General of Artillery

* 10th of December 1905

† 1992

(Александр Григорьевич Добринский)

Promotions

1945-04-20 Major-General of Artillery

Service

1940-07-XX 1941-03-XX Commanding Officer 571st Light Artillery Regiment
1941-03-XX 1941-04-30 Commanding Officer Artillery, 231st Rifle Division
1941-04-30 1941-09-XX Commanding Officer 653rd Artillery Regiment
1941-09-XX 1942-03-30 Deputy Commanding Officer Artillery, 336th Rifle Division
1941-09-XX 1942-12-28 Commanding Officer 909th Artillery Regiment
1942-03-30 1942-04-14 Acting Commanding Officer 336th Rifle Division
1942-12-28 1945-03-XX Commanding Officer 1st Howitzer Artillery Brigade
1945-03-19 1949-05-XX Commanding Officer 4th Shock Artillery Division
1949-05-XX 1949-07-XX At disposal of the Commander in Chief of Artillery
1949-07-XX 1952-09-XX Deputy Commanding Officer 2nd Guards Shock Artillery Division
1952-09-XX 1953-02-XX Commandant of Belgorodsk Artillery School
1953-02-XX 1957-11-XX Commandant of Odessa Artillery School
1957-11-XX 1959-06-XX Military Specialist for Higher Military Schools attached to the Commander in Chief of Artillery of the Chinese People's Liberation Army
1959-06-XX 1962-10-16 Commandant of Tulsk Artillery School
1962-10-16 Retired
Picture source: Courtesy of Mikhail Eremenko