The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Colonel-General of Aviation Petr Kupriianovich Demidov

Demidov, Petr Kupriianovich

Colonel-General of Aviation

* 25th of June 1912

† 18th of November 1967

(Петр Куприянович Демидов)

Promotions

1943-10-10 Major-General of Aviation
1953-08-03 Lieutenant-General of Aviation
1958-02-18 Colonel-General of Aviation

Service

1940-09-XX 1941-11-16 Commanding Officer 27th Fighter Aviation Regiment
1941-11-16 1942-11-15 Commanding Officer 147th Fighter Aviation Division
1942-11-16 1946-02-XX Commanding Officer 106th Fighter Aviation Division
1946-02-XX 1947-10-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1947-10-XX 1949-03-XX Commanding Officer Baku Fighter Aviation Corps
1949-03-XX 1951-04-XX Commanding Officer XXXVIII Fighter Aviation Corps
1951-04-XX 1953-09-XX First Deputy Commanding Officer Leningrad Air Defence Area
1951-04-XX 1953-09-XX Chief of Staff, Leningrad Air Defence Area
1953-09-XX 1954-06-XX Commanding Officer Leningrad Air Defence Area
1954-06-XX 1954-09-XX First Deputy Commanding Officer Leningrad Air Defence Area
1954-09-XX 1955-05-XX First Deputy Commanding Officer Leningrad Special Air Defence Army
1955-05-XX 1956-07-XX Commanding Officer Leningrad Special Air Defence Army
1955-05-XX 1956-07-XX Deputy Commander in Chief for Air Defence Forces, Leningrad Military District
1956-07-XX 1960-12-XX First Deputy Commander in Chief of Air Defence Forces
1956-07-XX 1960-12-XX Chief of Staff, Air Defence Forces
1960-12-XX 1967-04-XX Assistant Commander in Chief for Higher Military Schools, Air Defence Forces
1960-12-XX 1967-04-XX Head of Higher Military Schools Directorate, Air Defence Forces
1967-04-XX 1967-11-18 Assistant Representative of the Warsaw Pact Forces for Aviation & Air Defence Forces
Picture source: Courtesy of Mikhail Eremenko