The Generals of WWII

Generals from France Flag for France
Portrait of Lieutenant-General Pierre-Marie-Philippe Dejussieu-Pontcarrel

Dejussieu-Pontcarrel, Pierre-Marie-Philippe

Lieutenant-General

* 14th of February 1898

† 1st of August 1984

Promotions

1945-03-25 Temporary Brigadier-General
1945-09-01 Brigadier-General
1955-03-01 Major-General
1957-04-01 Lieutenant-General

Service

1940-XX-XX 1941-XX-XX Interned in Switzerland
1941-XX-XX 1942-XX-XX Commanding Officer 6th Region, Organisation de Résistance de l'Armée
1943-06-09 Commander in Chief of Secret Army Southern France
1943-06-09 Commander in Chief Organisation de Résistance de l'Armée
1944-01-XX 1944-05-02 Chief of Staff, French Forces of the Interior
1944-05-02 1945-XX-XX Arrested and deported to Germany
1945-XX-XX 1946-XX-XX Chief of Staff, Inspectorate-General of the Army
1950-XX-XX 1953-XX-XX Commanding Officer Sub-Division Toulon-Nice
1954-XX-XX Assistant General Officer Commanding 4th Infantry Division
1954-XX-XX 1955-XX-XX Deputy General Officer Commanding II Corps
1957-XX-XX 1958-XX-XX Deputy Commander in Chief NATO Land Forces
1958-XX-XX Retired
Picture source: Courtesy of Anonymous