The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Fidenzio Dall'Ora

Dall'Ora, Fidenzio

Lieutenant-General

* 20th of February 1879

† 4th of February 1961

Promotions

1933-03-01 Brigadier-General
1938-06-30 Lieutenant-General

Service

1926-XX-XX Commanding Officer 50th Infantry Regiment "Parma"
1933-XX-XX Commanding Officer 23rd Infantry Brigade
1934-XX-XX General Officer Commanding 2nd Infantry Division "Sforzesca"
1935-XX-XX 1936-XX-XX Intendant-General, Italian East Africa General Headquarters
1938-XX-XX 1940-XX-XX General Officer Commanding Armoured Corps
1940-01-23 1941-02-11 Member of the Commission for the Armed Forces, Senate
Picture source: Courtesy of Valdis Kursietis