The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Lieutenant-General John Howell Collier

Collier, John Howell

Lieutenant-General

* 8th of September 1898

† 21st of April 1980

(Regular Army)

Promotions

1941-09-15 Lieutenant-Colonel (Army of the United States)
1942-07-06 Colonel (Army of the United States)
1942-12-11 Lieutenant-Colonel
1944-11-12 Brigadier-General (Army of the United States)
1948-07-22 Brigadier-General

Service

1941-09-XX 1942-01-XX Commanding Officer 2nd Battalion, 66th Armored Regiment
1942-01-XX 1942-06-XX Commanding Officer 3rd Battalion, 66th Armored Regiment
1942-06-XX 1943-04-XX Commanding Officer 66th Armored Regiment
1943-04-XX 1943-06-XX Commanding Officer Combat Command A, 2nd Armored Division
1943-06-XX 1944-08-XX Commanding Officer 66th Armored Regiment [North Africa - Sicily - United Kingdom - France]
1944-08-04 1945-05-XX Commanding Officer Combat Command A, 2nd Armored Division [Northwestern Europe]
1945-05-XX 1945-09-XX Commanding General 2nd Armored Division [Germany]
1945-09-XX 1945-11-XX Commanding Officer Combat Command A, 2nd Armored Division
1945-11-XX 1946-02-XX Assistant Commandant of the Armored School
1946-02-XX 1946-03-XX Commanding General 2nd Armored Division
1946-03-XX 1949-08-XX Commanding Officer Combat Command A, 2nd Armored Division
1949-09-XX 1950-11-XX Deputy Commanding US Constabulary [Germany]
1950-11-XX 1951-07-XX Commanding General Stuttgart Military Post [Germany]
1951-07-XX 1952-XX-XX Inspector of Armor, Office of the Chief of Army Field Forces 52-54: Commandant of the Armored School
1953-XX-XX Commanding General Fort Knox
1954-07-13 1955-06-25 Commanding General I Corps
1955-10-01 1958-09-30 Commanding General 4th Army
1958-XX-XX Retired
Picture source: http://www.ww2vehicles-and-meetings.be/history.htm