The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Brigadier-General Robert Chapin Candee

Candee, Robert Chapin


* 4th of June 1892

† 23rd of June 1963



1936-06-16 Lieutenant-Colonel (Temporary)
1938-09-01 Lieutenant-Colonel
1940-03-01 Colonel (Temporary)
1941-10-14 Colonel (Army of the United States)
1942-06-20 Brigadier-General (Army of the United States)
1945-11-30 Termination of rank Brigadier-General (Army of the United States)
1945-12-01 Colonel (Army of the United States)


1932-07-XX 1934-07-XX Air Officer, Panama Canal Department [Panama]
1932-07-XX 1934-07-XX Executive Officer, 19th Composite Wing [Panama]
1934-11-XX 1935-XX-XX Attached to Plans Division, Office of the Chief of the Air Corps
1935-XX-XX 1936-XX-XX Attending the Army War College
1936-XX-XX 1937-XX-XX Attending the Naval War College
1937-09-XX 1939-09-XX Executive Officer, 18th Wing [Hawaii]
1939-09-XX 1941-07-XX Chief of the Information Division, Office of the Chief of the Air Corps
1941-09-XX 1942-01-XX Commanding Officer 4th Air Support Command
1942-04-XX 1943-10-16 Commanding Officer 8th Ground Air Support Command [United Kingdom]
1943-04-14 1943-06-21 Chief Plans Officer, Air Branch, Office of the Chief of Staff to the Supreme Allied Commander
1943-10-XX 1944-12-XX Senior Air Instructor, Army-Navy Staff College
1944-12-XX 1946-06-XX Director of Air Instruction, Command & General School
1946-06-XX 1947-07-XX Deputy Chief of Staff, Air Defense Command
1947-07-XX 1948-12-XX Comptroller, Air Defense Command
1948-08-XX Chairman of the Great Lakes Area Sub-committee, Committee on Facilities and Services, Munitions Board
1948-12-XX 1950-06-XX Comptroller, Continental Air Command
1950-06-XX 1952-XX-XX Deputy Commandant of the Armed Forces Staff College
1952-06-XX Retired
Picture source: