The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Colonel-General Aleksei Semenovich Burdeinyi

Burdeinyi, Aleksei Semenovich

Colonel-General

* 18th of October 1908

† 21st of April 1987

(Алексей Семенович Бурдейный)

Promotions

1943-08-31 Major-General of Tank Troops
1944-11-02 Lieutenant-General of Tank Troops
1961-05-09 Colonel-General

Service

1941-08-XX 1942-01-XX Commanding Officer 3rd Tank Regiment
1942-01-XX 1942-04-XX Chief of Staff, 2nd Tank Brigade
1942-04-XX 1943-01-XX Chief of Staff, XXIV Tank Corps
1943-01-XX 1943-06-26 Chief of Staff, II Guards Tank Corps
1943-06-26 1945-05-09 Commanding Officer II Guards Tank Corps
1945-06-XX 1946-05-XX Commanding Officer 2nd Guards Tank Division
1946-05-XX 1947-01-XX Chief of Staff, 7th Mechanized Army
1947-01-XX 1947-12-XX Chief of Staff, 7th Separate Personnel Tank Division
1947-12-XX 1949-12-XX Attending the Military Academy of the General Staff
1950-02-XX 1950-09-XX Chief of Staff, 7th Mechanized Army
1950-09-15 1953-11-25 Commanding Officer 8th Mechanized Army
1954-03-XX 1958-01-XX Deputy Commander in Chief Belorussian Military District
1958-01-XX 1960-05-XX Assistant Commander in Chief Belorussian Military District
1960-05-XX 1963-08-XX First Deputy Commander in Chief Belorussian Military District
1963-08-XX 1970-08-XX Head of Central Autotractor Directorate
1970-08-XX 1974-01-XX Representative of the High Command to the Rear Service
1974-01-XX Retired
Picture source: Courtesy of Anonymous