The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Albert Eger Brown

Brown, Albert Eger

Major-General

* 13th of June 1889

† 12th of October 1984

(Regular Army)

Promotions

1935-08-01 Lieutenant-Colonel
1941-02-14 Colonel (Army of the United States)
1941-08-04 Brigadier-General (Army of the United States)
1942-05-22 Major-General (Army of the United States)
1942-06-01 Colonel
1949-06-30 Major-General (Retired)

Service

1935-08-01 1938-08-XX Member of the Infantry Board
1938-09-XX 1939-05-01 Commanding Officer 1st Battalion, 29th Infantry Regiment
1939-05-01 1940-03-XX Commanding Officer 1st Battalion, 38th Infantry Regiment
1940-04-XX 1941-03-XX Assistant to Chief of Budget & Legislative Planning Board, War Department General Staff
1941-03-XX 1941-12-XX Chief of Budget & Legislative Planning Board, War Department General Staff
1941-12-XX 1942-03-XX Assistant Commanding General, 7th Infantry Division
1942-10-24 1943-04-06 Commanding General 7th Infantry Division [Aleutian Islands]
1943-06-XX 1944-12-XX Commanding General Infantry Replacement Training Center, Camp Wheeler, Georgia
1945-02-XX 1945-03-XX Commanding General Ground Forece Reinforcement Command, US European Theater of Operations
1945-04-20 1946-06-XX Commanding General 5th Infantry Division [Northwestern Europe]
1946-06-XX 1946-09-XX Commanding General 6th Infantry Division [Korea]
1946-09-XX 1946-12-XX Chairman of Joint US-USSR Commission on Korea
1946-12-XX 1947-02-XX Deputy Commanding General US Army Forces in Korea
1947-02-XX 1947-04-XX Commanding General US Army Forces in Korea
1947-04-XX 1948-03-XX Deputy Commanding General US Army Forces in Korea
1948-09-XX 1949-06-30 Commanding General Northern Military District
1949-06-30 Retired
Picture source: Courtesy of Paul Godley