The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Frank Sayles Jr. Bowen

Bowen, Frank Sayles Jr.


* 4th of March 1905

† 24th of September 1976

(Regular Army)


1942-02-01 Lieutenant-Colonel (Army of the United States)
1942-12-28 Colonel (Army of the United States)
1943-06-12 Major
1945-06-13 Brigadier-General (Army of the United States)
1946-03-05 Termination of rank Brigadier-General (Army of the United States)
1948-07-15 Lieutenant-Colonel
1950-05-15 Colonel


1942-02-XX 1942-06-XX G-2, 77th Infantry Division
1942-06-XX 1942-08-XX Assistant G-3, I Corps [South West Pacific]
1942-08-XX 1944-09-XX Assistant Chief of Staff (G-3), I Corps [South West Pacific]
1944-09-XX 1947-XX-XX Assistant Chief of Staff (G-3), 8th Army
Assistant Chief of Staff, US Army Forces Southwest Pacific Area
1948-07-XX 1950-03-XX Commanding Officer 14th Regimental Combat Team
1949-07-15 1950-01-14 Commanding Officer Camp Carson, Colorado
1950-XX-XX 1951-XX-XX Commanding Officer 187th Airborne Regimental Combat Team
1954-XX-XX Deputy Commanding General 6th Armored Division
1954-XX-XX 1955-XX-XX Commanding General 6th Armored Division
1955-XX-XX 1956-XX-XX Commanding General 101st Airborne Division
1955-09-08 1956-08-25 Commanding General Fort Jackson, South Carolina
1956-XX-XX 1958-XX-XX Chief of the Military Assistance Advisory Group to Taiwan
1958-XX-XX 1960-XX-XX Commanding General XII Corps
1960-XX-XX 1962-XX-XX Deputy Commander in Chief Navy Forces East Atlantic & Mediterranean
1962-11-XX Retired
Picture source: Courtesy of Paul Godley