The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Paolo Berardi

Berardi, Paolo

Lieutenant-General

* 21st of June 1885

† 13th of December 1953

Promotions

1926-06-XX Lieutenant-Colonel
1932-09-02 Colonel
1937-07-01 Brigadier-General
1941-09-15 Major-General
1943-01-23 Lieutenant-General

Service

1932-09-02 1937-09-09 Commanding Officer 20th Field Artillery Regiment
1937-09-09 1939-XX-XX Commanding Officer Artillery, I Corps
1940-06-25 1940-09-XX General Officer Commanding II Alpine Group "Varaita-Po" [France]
1940-09-XX 1941-09-XX General Officer Commanding 11th Infantry Division "Brennero" [Greece]
1941-09-XX 1942-05-XX Chief of Staff, 7th Army
1942-05-XX 1943-XX-XX General Officer Commanding 12th Infantry Division "Sassari" [Yugoslavia]
1943-XX-XX Chief of Staff, 7th Army
1943-XX-XX General Officer Commanding XXI Corps [North Africa]
1943-XX-XX Prisoner of War
1943-XX-XX 1945-XX-XX Chief of the Army General Staff
1945-XX-XX 1946-XX-XX General Officer Commanding XI Territorial Defence Command
Picture source: Courtesy of Anonymous