The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General William Arthur Beiderlinden

Beiderlinden, William Arthur

Major-General

* 4th of March 1895

† 21st of April 1981

(Regular Army)

Promotions

1941-04-04 Lieutenant-Colonel
1942-06-16 Colonel (Army of the United States)
1943-03-20 Brigadier-General (Army of the United States)

Service

1941-XX-XX 1942-XX-XX Assistant Chief of Staff, 4th Infantry Division
1942-XX-XX 1943-XX-XX Deputy Chief of Staff, X Corps
1943-XX-XX 1945-XX-XX Commanding Officer Artillery, 44th Infantry Division [Northwestern Europe]
1946-06-XX 1946-10-XX Assistant Deputy Chief of Staff, US Army Forces Pacific
1946-10-XX 1951-05-XX Assistant Chief of Staff, Far East Command
1950-07-XX 1951-05-XX Assistant Chief of Staff, United Nations Command [Korea]
1951-XX-XX 1952-05-08 Deputy Commanding General 3rd Army
1952-05-08 1952-08-21 Commanding General 3rd Army
1952-XX-XX 1955-XX-XX Chief of the Joint Brazil-United States Military Commission
1952-XX-XX 1955-XX-XX Chief of the Military Assistance Advisory Group to Brazil
1955-XX-XX Retired
Picture source: http://efour4ever.com/44thdivision/beiderlinden.htm