The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Marshal of Italy Ettore Bastico

Bastico, Ettore

Marshal of Italy

* 9th of April 1876

† 2nd of December 1972

Promotions

1917-02-XX Lieutenant-Colonel
1917-08-XX Colonel
1928-06-XX Brigadier-General
1932-05-29 Major-General
1937-10-21 General (Designated)
1942-08-12 Marshal of Italy

Service

1917-XX-XX Chief of Staff, 50th Infantry Division
1917-XX-XX Intendant, 6th Army
1917-11-20 1918-02-XX Chief of Staff, 25th Infantry Division
1918-02-XX 1918-10-XX Chief of Staff, 28th Infantry Division
1918-10-XX 1919-10-XX Chief of Staff, 32nd Infantry Division
1919-10-XX 1923-XX-XX Instructor at the Naval Academy
1923-XX-XX 1927-XX-XX Commanding Officer 9th Bersaglieri Regiment
1927-XX-XX 1929-XX-XX Commandant of Central Military School of Physical Training
1929-07-01 1931-01-XX Commanding Officer 14th Infantry Brigade
1932-01-XX 1933-09-XX General Officer Commanding 1st Celere Division "Eugenio di Savoia"
1933-09-XX 1934-04-XX General Officer Commanding Territorial Military Division Bologna
1934-04-XX 1935-XX-XX General Officer Commanding 1st Black Shirt Division "XXIII Marzo" [East Africa]
1935-XX-XX 1936-XX-XX General Officer Commanding III Corps [East Africa]
1936-XX-XX 1937-XX-XX General Officer Commanding II Corps
1937-04-XX 1937-10-XX General Officer Commanding Corpo di Truppe Volontarie [Spain]
1938-XX-XX Designated General Officer Commanding Army of Padova
1938-XX-XX 1940-XX-XX General Officer Commanding Army of Po
1939-04-17 1941-02-11 Member of the Commission for the Armed Forces, Senate
1940-XX-XX 1942-XX-XX Governor-General of Dodecanese Islands
1942-XX-XX Governor-General of Libya
1942-XX-XX 1943-XX-XX Commander in Chief North Africa
Picture source: Courtesy of Valdis Kursietis