The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Brigadier-General Charles Yawkey Banfill

Banfill, Charles Yawkey

Brigadier-General

* 5th of September 1897

† 13th of March 1965

(USAAF/USAF)

Promotions

1940-12-30 Lieutenant-Colonel (Temporary)
1941-04-18 Lieutenant-Colonel (Army of the Unied States)
1941-12-18 Lieutenant-Colonel
1942-01-05 Colonel (Temporary)
1942-02-01 Colonel (Army of the Unied States)
1944-02-22 Brigadier-General (Army of the Unied States)
1948-04-02 Colonel
1953-07-31 Brigadier-General (Retired)

Service

1940-07-XX 1941-01-XX Air Corps Representative to the Engineer Board
1941-01-XX 1942-06-XX Chief of Geographic Section, Military Intelligence Division, War Department General Staff
1942-06-XX 1945-01-XX Commandant of the Military Intelligence Training Center, Camp Richie, Maryland
1945-01-17 1945-01-22 Commanding General 325th Photographic Wing [United Kingdom]
1945-01-XX 1945-08-XX Director of Intelligence, 8th Air Force
1945-08-XX 1946-02-XX Attached to Office of the Assistant Chief of Staff for Intelligence, Headquarters of Army Air Forces
1946-02-XX 1947-11-XX Attached to US Air Forces in Europe
1947-11-XX 1950-07-XX Commandant of Armed Forces Staff College
1950-07-XX 1950-08-XX Chief of Staff, 20th Air Force [Okinawa]
1950-08-XX 1953-01-XX Deputy Chief of Staff for Intelligence, Far East Air Forces
1953-01-XX 1953-02-XX Hopitalized
1953-02-XX 1953-05-XX Special Assistant to Director of Intelligence, Headquarters US Air Force
1953-05-XX 1953-07-XX Director of Intelligence, Headquarters US Air Force
1953-07-31 Retired