The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Colonel-General Aleksei Ivanovich Baksov

Baksov, Aleksei Ivanovich

Colonel-General

* 8th of March 1907

† 26th of November 1986

(NKVD)

(Алексей Иванович Баксов)

Promotions

1944-06-03 Major-General
1953-08-03 Lieutenant-General
1963-02-22 Colonel-General

Service

1939-05-XX 1941-07-XX Deputy Head of Main Industrial Site Security Troops Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1941-07-XX 1942-06-XX Chief of Operations Section, Main Local Air Defence Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1942-06-XX 1943-02-19 Deputy Commanding Officer 160th Rifle Division 19.02.43-18.04.43: Commanding Officer 160th Rifle Division
1943-04-18 1944-08-21 Commanding Officer 67th Guards Rifle Division
1944-08-21 1945-12-XX Commanding Officer II Guards Rifle Corps
1945-XX-XX Deputy Commander in Chief ? Military District 47 : Attending the Military Academy of the General Staff
1947-11-XX 1950-12-XX Attached to Foreign Relations Directorate, General Staff
1950-12-XX 1954-04-XX Chief of Staff, Moscow Air Defence Area
1954-04-XX 1955-09-XX Chief of Staff, Moscow, Air Defence District
1955-09-XX 1962-11-XX First Deputy Commander in Chief Moscow Air Defence District
1962-11-XX 1972-02-XX Senior Military Representative of of the Staff of the Warsaw Pact Forces in Bulgaria
1972-02-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin