The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Lieutenant-General Isai Iakolevich Babich

Babich, Isai Iakolevich

Lieutenant-General

* 1902

† 9th of December 1948

(NKVD)

(Исай Яковлевич Бабич)

Promotions

1936-01-08 Captain of State Security
1937-11-17 Major of State Security
Division-Commissar
1942-05-26 Senior Major of State Security
1943-02-14 Commissar of State Security
1943-05-26 Lieutenant-General

Service

1937-08-XX 1937-10-XX Deputy Chief of People's Commissariat of Internal Affairs NKVD, Odessa
1937-10-XX 1938-01-XX Deputy Chief of People's Commissariat of Internal Affairs NKVD, Kiev
1938-01-XX 1938-03-XX Chief of People's Commissariat of Internal Affairs NKVD, Kiev
1938-03-XX 1938-08-XX Chief of 2nd Section, 2nd Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1938-08-XX 1938-09-XX Chief of 3rd Section, 2nd Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1938-09-XX 1939-01-XX Chief of 4th Section, Main State Security Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1939-01-XX 1940-09-XX Chief of 4th Branch, 4th Section, Main State Security Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1940-09-XX 1941-06-22 Chief of NKVD Special Section, Baltic Military District
1941-06-22 1942-05-21 Chief of NKVD Special Section, Northwestern Front
1943-04-19 1943-05-XX Deputy Head of Main Counter-Intelligence Directorate SMERSH, People's Commissariat of Defence
1947-08-XX 1948-12-09 Commandant of Ministry of State Security MGB Higher School
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin