The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Marshal of Aviation Fedor Alekseevich Astakhov

Astakhov, Fedor Alekseevich

Marshal of Aviation

* 8th of February 1892

† 9th of October 1966

(Федор Алексеевич Астахов)

Promotions

1935-11-23 Komdiv
1938-02-20 Komkor
1940-06-04 Lieutenant-General of Aviation
1943-04-30 Colonel-General of Aviation
1944-08-19 Marshal of Aviation

Service

1930-12-XX 1933-12-XX Commanding Officer 5th Aviation Brigade
1933-12-XX 1935-05-XX Deputy Commanding Officer Air Forces Volga Military District
1935-05-XX 1936-02-XX Deputy Head of Directorate of the Air Force. People's Commissariat of Defence
1936-02-XX 1937-09-XX Commanding Officer X Heavy Bomber Aviation Corps
1937-09-XX 1939-09-XX Commanding Officer Air Forces Kiev Military District
1939-09-XX 1940-07-20 At disposal of the Commander in Chief of the Air Force
1940-07-20 1941-XX-XX Deputy Head of Main Directorate of the Air Force, People's Commissariat of Defence 20.07.40-41: Head of Directorate of Armament & Supplies, Main Directorate of the Air Force, People's Commissariat of Defence
1941-XX-XX 1942-XX-XX Commanding Officer Air Forces Southwestern Theatre
1942-05-XX 1943-08-XX Deputy Commander in Chief of the Air Force
1942-05-XX 1943-08-XX Head of Civil Aviation Fleet
1943-08-XX 1947-12-XX Head of the Main Civil Aviation Fleet Directorate
1943-08-XX 1944-12-XX Commanding Officer of Long Range Aviation
1947-12-XX 1950-XX-XX At disposal of the Main Personnel Directorate
1950-XX-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin