The Generals of WWII

Generals from Italy Flag for Italy
Portrait of Lieutenant-General Giacomo Appiotti

Appiotti, Giacomo

Lieutenant-General

* 3rd of February 1873

† 29th of January 1948

Promotions

1918-XX-XX Colonel
1929-06-01 Brigadier-General
1933-01-22 Major-General
1936-03-03 Lieutenant-General

Service

1917-06-XX 1918-03-XX Commanding Officer 3rd Alpine Regiment
1917-06-XX 1918-03-XX Commanding Officer Zugna Sector 00.03.18-00.10.18: Commandant of Infantry Schoool of 1st Army
1918-10-XX 1919-09-XX Commanding Officer 17th Alpine Group
1919-09-XX 1925-07-XX At disposal of the Ministry of War
1925-07-XX 1929-06-01 Commandant of School Junior & Non-commissioned Officers
1929-06-01 1933-01-22 Commanding Officer 12th Infantry Brigade
1933-XX-XX General Officer Commanding Division "Udine" : General Officer Commanding Division "Monte Nero"
1934-XX-XX 1935-XX-XX President of the Commission of Experimental Advancement of Junior Officers
1935-09-XX 1936-11-XX General Officer Commanding 3rd Black Shirt Division "XXI Aprile" [East Africa]
1939-04-17 1943-08-05 Member of the Commission of Affairs of Italian Africa, Senate
1943-01-XX 1943-11-10 President of Administration Council of the Military Union
Picture source: From "Generali Dell'Impero" by Vinicio Araldi, 1940