The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Francis LeRoy Ankenbrandt

Ankenbrandt, Francis LeRoy

Major-General

* 27th of January 1904

† 1st of December 1976

(USAAF/USAF)

Promotions

1942-02-01 Lieutenant-Colonel (Army of the United States)
1942-07-11 Colonel (Army of the United States)(Air Corps)
1942-09-05 Colonel (Army of the United States)
1943-06-12 Major
1945-01-17 Brigadier-General (Army of the United States)
1946-04-02 Colonel
1947-10-26 Major-General (Air Force of the United States)
1949-09-07 Brigadier-General
1951-10-08 Major-General (Confirmed US Senate)(Dated back to 1949-09-24)

Service

1942-03-XX 1942-07-XX Executive Officer, Directorate of Communications, Headquarters US Army Air Forces 00.07.42-00.07.44: Theater of Operations Signal Officer, South Pacific Area
1944-07-XX 1945-08-XX Director of Communications, Army Air Forces, Pacific Ocean Area
1945-08-XX 1945-10-XX Air Communications Officer, US Strategic Air Forces
1945-10-XX 1946-04-XX Deputy Air Communications Officer, Headquarters US Army Air Forces
1946-04-XX 1947-09-17 Air Communications Officer, Headquarters US Army Air Forces
1947-09-18 1947-12-XX Air Communications Officer, Headquarters US Air Force
1947-12-XX 1948-02-XX Chief of Air Communications Group, Office of the Deputy Chief of Staff for Operations, Headquarters US Air Force
1948-02-XX 1951-09-XX Director of Communications, Headquarters US Air Force
1951-09-XX 1952-10-XX Assistant Chief of Staff for Communication, Allied Air Forces Central Europe
1952-10-XX 1954-09-01 Chief of Communications, Supreme Headquarters Allied Powers Europe
1954-09-01 1955-08-01 Commanding General Airways & Air Communications Service
1955-08-XX 1956-XX-XX Director of Communications-Electronics, Office of the Joint Chiefs of Staff
1956-10-30 Retired
Picture source: Courtesy of Shawn M. Bohannon