The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Manzakir Absaliamovich Absaliamov

Absaliamov, Manzakir Absaliamovich

Major-General

* 10th of December 1896

† 10th of June 1981

(Манзакир Абсалямов)

Promotions

1939-02-05 Kombrig
1940-06-04 Major-General

Service

1933-04-XX 1937-09-XX Military Attaché to Persia
1937-09-XX 1938-01-XX At disposal of the Intelligence Directorate, General Staff
1938-04-XX 1938-10-XX Chief of 2nd Course, Special Department, Frunze Military Academy
1938-10-XX 1940-01-XX Head Intelligence Department, Frunze Military Academy
1940-01-XX 1940-03-XX Chief Intelligence Officer, Northwestern Front
1940-09-XX 1940-10-XX Head of Intelligence Department, Higher Special School of the General Staff
1940-10-XX 1941-06-XX Member of the Commission of Describing the Soviet-Finnish War
1941-06-XX 1941-07-XX At disposal of the Southwestern Front
1941-07-XX 1941-XX-XX Commanding Officer 22nd Reserve Rifle Brigade
1941-XX-XX 1942-08-XX Commanding Officer 17th Reserve Rifle Brigade
1942-08-XX 1943-02-XX Commanding Officer 4th Training Reserve Brigade
1943-02-XX 1943-05-XX At disposal of Southern Ural Military District
1943-05-XX 1943-11-21 Deputy Commanding Officer 18th Rifle Division
1943-11-21 1944-08-25 Commanding Officer 18th Rifle Division
1944-08-23 1944-09-28 Commanding Officer CXXXI Rifle Corps
1944-09-21 1946-03-XX Commanding Officer XXXI Rifle Corps
1946-05-XX 1967-05-XX Instructor at Military Academy of the General Staff
1967-XX-XX Retired
Picture source: Courtesy of Ilya Mukhin