The Generals of WWII

Generals from Czechoslovakia Flag for Czechoslovakia
Portrait of Major-General Ferdinand Čatloš

Čatloš, Ferdinand

Major-General

* 7th of October 1895

† 16th of October 1972

(Slovakian)

Promotions

1935-01-01 Lieutenant-Colonel (Czechoslovakian Army)

Service

1936-09-XX 1938-09-XX Chief of Staff, 8th Division, Czechoslovakian Army
1938-09-XX 1938-10-XX Chief of Staff, 37th Border Sector, Czechoslovakian Army
1938-10-XX 1939-03-10 Liaison Officer between the Ministry of Defence (Czechoslovakian) and the autonome Slovak state
1938-10-XX 1939-03-10 Head of the Military Cabinet, Ministry of Defence (Czechoslovakian)
1939-03-10 1939-03-14 Commanding Officer 39th Infantry Regiment, Czechoslovakian Army
1939-03-14 Transferred to the Slovakian Army
1939-03-14 1944-09-02 Minister of Defence, Slovakia
1939-XX-XX 1944-XX-XX Chief General Staff, Slovakia
1941-XX-XX General Officer Commanding Slovakian Motorized Division, Russia
Picture source: http://www.audiovis.nac.gov.pl